Pasowanie na czytelnika

Każdy kontakt z książką to prawdziwa przygoda – przenosi nas do baśniowego świata Piotrusia Pana i Małej Syrenki, spokojnej wioski dzieci z Bullerbyn czy magicznej szkoły Harry’ego Pottera. Sprawia, że na moment zapominamy o naszych troskach i kłopotach lub spełniamy swoje marzenia. Przekonać o tym mogli się uczniowie klas pierwszych, którzy na początku marca wraz z wychowawcami odwiedzili bibliotekę szkolną, by uczestniczyć w uroczystości przyjęcia ich w poczet czytelników. Aby móc dostąpić tego zaszczytu, należało najpierw poznać królestwo wypożyczalni i czytelni oraz obowiązujące tu zasady. Dzieci z uwagą wysłuchały, w jaki sposób można wypożyczać książki, i z ożywieniem opowiadały, jakie tytuły znajdują się w ich domowych biblioteczkach. Po przeczytaniu „Próśb książki” i wygłoszeniu teksu przyrzeczenia, pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników. Mamy nadzieję, że podarowane im zakładki będą służyć do zaznaczania stron w niejednej pasjonującej lekturze, marcowa uroczystość stanowić będzie jedynie preludium do częstych odwiedzin w bibliotece, a chłopcy i dziewczynki z klasy Ia, Ib, Ic, Id i Ie zapamiętają słowa  ślubowania:

„My, uczniowie pierwszej klasy,
Tobie, Książko, przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy”.

Ponieważ książki to nasi najlepsi przyjaciele. Odwdzięczą się nam zaproszeniem do przeżycia wyjątkowych perypetii i wzruszeń, jeśli tylko będziemy o nie dbać i za każdym razem traktować je tak, jakbyśmy dopiero zdjęli je z półki w księgarni…

S.K. | 25.03.2018