Stąd do przeszłości

Klasy 6c i 6d 16. października postanowiły odbyć podróż w czasie i przenieść się do 1918 roku, a dokładnie do 27. grudnia tegoż roku.

„27 grudnia 1918 roku, dzień po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, wybucha Powstanie Wielkopolskie. Powstańcom udaje się zaskoczyć Niemców, lecz i po stronie polskiej widoczny jest chaos. Brakuje koordynacji, szwankuje komunikacja, oddziały formują się same i podejmują spontaniczne akcje.”

Tak oto rozpoczął się wstęp do animowanej wycieczki „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego”. Nasz przewodnik w pełnym umundurownaiu powstańczym wcielił się w rolę dowódcy, którego zadaniem było przeszkolenie nowego plutonu rekrutów w postaci uczniów klas 6c i 6d. Jak można przypuszczać, zadanie nie było łatwe, ale wszyscy uczestnicy z entuzjazmem podjęli  wyzwanie.

Wiele ciekawych i nietypowych elementów oprawy przełamało schemat tradycyjnej wycieczki, co pozwoliło uczniom wczuć się w klimat tych grudniowych wydarzeń i zarazem pogłębić wiedzę o tym wyjątkowym -zwycięskim dla nas Poznaniaków - wydarzeniu historycznym.

Z pewnością ta lekcja na długo pozostanie w naszej pamięci.

S.K. | 21.10.2018