Pan Kleks jak żywy!

„[...] jest średniego wzrostu, ale nie wiadomo zupełnie, czy jest gruby, czy chudy, albowiem cały tonie po prostu w swoim ubraniu. Nosi szerokie spodnie [...]; niezwykle obszerny, długi surdut koloru czekoladowego lub bordo; aksamitną cytrynową kamizelkę, zapinaną na szklane guziki wielkości śliwek; sztywny, bardzo wysoki kołnierzyk oraz aksamitną kokardkę zamiast krawata”. Czy taki opis wystarczy, by zgadnąć, o jakiej bajkowej postaci mowa? Jeżeli dodam kilka świeżych piegów, raczej każdy odgadnie, że chodzi o pana Kleksa. Ten bohater utworu Jana Brzechwy to bez wątpienia postać nietuzinkowa, a jej wygląd i charakter skrywają tyle barw, że nie sposób wymienić wszystkich!

Czy ktoś jednak zastanawiał się, jak wyglądałby, gdyby pewnego ranka stanął w holu naszej szkoły? Uczniowie klasy czwartej a, b, c, d i f pokusili się o odpowiedź na to pytanie. Chwycili za kredki, farby, kolorowy papier... a nawet wełnę... i popuścili wodze wyobraźni! Niektóre spośród niezwykłych portretów Ambrożego Kleksa ich autorstwa można oglądać w gablocie w segmencie D.

Czy chcielibyście, aby grono pedagogiczne SP 6 poszerzyło się o tak oryginalnego nauczyciela?

A może zastanawiacie się, jaka lektura będzie stanowić inspirację dla kolejnych prac młodych artystów? Zachęcam do uważnego śledzenia ich twórczości!

Magdalena Drzewiecka

S.K. | 12.11.2018