ABC wiedzy o książce i bibliotece

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,

a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”.

/przysłowie chińskie/

Nie ulega wątpliwości, że biblioteka to jedno z najważniejszych i cieszących się największą popularnością miejsc w szkole. Dlaczego tak chętnie przychodzą do niej zarówno uczniowie, jak i nauczyciele? W jakim celu ją odwiedzają? Aby wypożyczyć lekturę, odrobić lekcje, poczytać, sprawdzić, czy na półce nie pojawiły się nowe woluminy, opowiedzieć o tym, co ważnego wydarzyło się w tym tygodniu.  Z pewnością nikt nie przypuszczałby, że można by tu również… napisać sprawdzian? Nie? A jednak! Naturalnie nie z matematyki czy historii, ale podobnie jak z innych przedmiotów, ten także wymagał sporego zasobu wiadomości. Oczywiście mowa o konkursie  „ABC wiedzy o książce i bibliotece”, który odbył się 22 maja.

W ten wtorkowy poranek w szranki stanęli uczniowie klas siódmych, uzbrojeni w długopisy… i informacje, które zdobyć mogli podczas lekcji języka polskiego oraz historii, w trakcie lektury w szkole bądź w czasie samodzielnego kontaktu z książką.

Papirus? Gutenberg? Sherlock Holmes? Biały kruk? To zaledwie niektóre spośród nazwisk i terminów, które pojawiły się podczas testu. Czy trudne? Ocenić to mogli uczestnicy konkursu. A oto jego wyniki:

I miejsce – Mateusz Zeidler kl. 7b

II miejsce – Marianna Szymańska kl. 7d

III miejsce – Barbara Mieńko kl. 7c

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do dalszych przygód z literaturą – w czasie lektury oraz... odwiedzin w bibliotece!

Dyrekcja Szkoły SP6 | 27.05.2018