Informacje

Wieczór poezji

 

Talenty poetyckie i muzyczne są wśród nas…

 

W Międzynarodowy Dzień Poezji w naszej szkole zorganizowaliśmy wieczór poetycko-muzyczny „Przyroda w sztuce”.

 

Z tej okazji zaprosiliśmy wielu znakomitych gości, wśród nich dr Lecha Konopińskiego – poetę rodem z Poznania oraz Panią Katarzynę Grajewska – zastępcę dyrektora Teatru Animacji. Z tej też okazji  powstał kolejny tomik – „Antologia poezji dziecięcej”.  Poprzez muzykę w wykonaniu Małych Muzyków docieraliśmy w głąb poezji, która przenika nasze życie, czyniąc je bardziej wartościowym. Aby móc powiedzieć za Anną Kamieńską: „Odnajdujemy z poezji coś z prawdy własnego serca” , trzeba z nimi obcować już od najmłodszych lat. Stąd na nasz wieczór zaprosiliśmy również wszystkich uczniów, będących uczestnikami konkursu poetyckiego, aby zaprezentowali swoje wiersze.

 

Nasze spotkanie było zagłębieniem w świat sztuki słowa, prawdziwą nauką wrażliwości, szczerości, prostoty, zaciekawienia i podziwu dla świata, który w swoich lirykach opisywali m.in. ks. Jan Twardowski, Jan Kochanowski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W dzisiejszych czasach ważne jest wyrażanie uczuć na papierze. Poezja teatralizuje naszą egzystencję, skłania do głębokiej refleksji, która towarzyszy nam podczas każdego czytania wiersza. Nadaje życiu całej palety barw – od melancholijnych, poprzez pełne goryczy, aż do tych przepełnionych radością i słońcem, i wydobywa z niego to, co najcenniejsze, znane od zarania dziejów, aczkolwiek często nieuświadamiane. Poprzez ten tomik chcieliśmy przemierzyć razem z Młodymi Poetami i Młodymi Muzykami tysiące mil do świata pełnego wartości uniwersalnych.

W tym dniu szczególnym dla naszej placówki, liryki pełne dziecięcych wyobrażeń o świecie wprowadziły Naszych Szanownych Gości w głąb niezwykłych doznań ujętych w prostych słowach… Razem dotarliśmy do miejsc, o których nie śniło się nawet filozofom... Bowiem spojrzenie na rzeczywistość najmłodszych członków szkolnej społeczności, ich własne smutki i dokonywane każdego dnia odkrycia ubrane w słowa mogą być wspaniałą lekcją dla dorosłych, którzy już dawno opuścili magiczną krainę iluzji i marzeń.

 

Ten wieczór poetycko-muzyczny był zatem niezapomnianym spotkaniem z poezją, która jest jak „teatr na wietrze”, oraz z muzyką. Korzystając z okazji, pragniemy serdecznie podziękować Wszystkim Rodzicom za pomoc w organizacji tego wieczorku, a Młodym Poetom i Muzykom –  życzymy jeszcze wielu tak dobrych występów. Mamy nadzieję, że to jedynie wstęp do wyjątkowej przygody, pełnej liryzmu i dźwięków.

 

 

 

Recenzja do „Antologii poezji dziecięcej”

 

Dostają Państwo do rąk ciekawie wydany, kolejny tomik wierszy, pisanych przez młodych poetów - najwrażliwszych obserwatorów świata. Dzięki ich wyobraźni wszystko na co popatrzą i o czym pomyślą może zamienić się w wiersz: ruchliwy kot, przeziębiona kaczka, zielona żaba i wierne konie. Potrafią bawić się literacko rzęsistym deszczem, ukwieconą łąką, wszystkimi porami roku. W swoich tekstach wiele miejsca poświęcają bliskim: rodzicom, dziadkom, rodzeństwu. Pytają o siłę przyjaźni, wiedzą, że trzeba ją pielęgnować, by trwała. Pojawiają się w ich wierszach sprawy codzienne, te bardzo ważne, ale i te całkiem błahe. W słowach zamykają swoje doświadczenia i doznania. Dzieci z równym zaangażowaniem piszą o końcu świata, jak i o dniach tygodnia.

 

„Ach!!!!Ach!!! Jutro będzie koniec świata!

Co za strach!”

 

Z odrobiną lęku miesza się kpina z dążących do sensacji komentarzy telewizyjnych. Dzieci przejrzały dorosłych i nie będą się bać! Wolą pośmiać się z poniedziałku, który ma kuferek fajek i środy, która zajada lody. A my śmiejemy się z nimi, z ich skojarzeń i porównań.

U młodych emocje mieszkają niedaleko od siebie. Rozbawienie przechodzi w poważną refleksję nad trudnym pojęciem: niepodległość. Czym jest dzisiaj dla młodych wolność, czy znają jej cenę?  W tomiku pojawiły się wzruszające wiersze, pisane wspólnie przez dzieci i ich mamy. Wierzę, że czas pisania to były niezapomniane chwile „bycia razem”.

I jeszcze fragment ważny i dla młodych i dużo starszych czytelników:

 

„Lubię,

gdy chcę, a nie muszę,

bo wtedy mogę być sobą.

Tylko kiedy mam mieć

na to czas?”

 

Poeci potrafią nam tak pięknie pokazać, uświadomić świat. Oby młodzi autorzy znaleźli w swoim zabieganym dniu moment na PISANIE.

 

Ogromne podziękowania za ten piękny prezent – antologię poezji dziecięcej – przekazuję wszystkim dorosłym  - Rodzicom, Nauczycielom, a szczególnie Pani Monice Więckowskiej – za mądrą opiekę nad wrażliwością i wyobraźnią dzieci.  

 

                                                                      

Katarzyna Grajewska -

zastępca dyrektora Teatru Animacji w Poznaniu

 

 

 Słów kilka…

 

 

 

Wanda Chotomska, ujęła najpiękniej to, co należałoby teraz powiedzieć:

 

 „Bo wiersze proszę państwa są jak motyle. Z tą różnicą, że motyle żyją tylko chwilę, a niektóre wiersze o wiele dłużej”. I wszystkim autorom z całego serca życzę, żeby takie właśnie wiersze wyfruwały spod Waszych piór.

 

Cieszę się, że w naszej Szóstce są uczniowie, którzy wzięli kartkę oraz pióro i przelali na papier swoje uczucia, marzenia, problemy, radości i smutki. A przede wszystkim dali dowód temu, że w ich młodych sercach kryją się niezwykłe  talenty.

 

Szczególnie dziękuję Wam - Młodzi Poeci za zaangażowanie, tworzenie, ukazanie pięknej duszy, wrażliwości, a Pani Monice Więckowskiej - za rozsławianie dobrego imienia Szóstki.

 

 

 

Hanna Czajkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu

 

 

 

 

M. W., M. D., E. N.

 

Dyrekcja Szkoły SP6 | 23.03.2018