Szkolny Klub Wolontariatu - konkurs ogólnopolski

Nasza Szkoła w I semestrze wzięła udział w ogólnopolskim konkursie Szkolny Klub Wolontariatu. Organizatorem konkursu było Studium Prawa Europejskiego. Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Jako szkoła przystępująca do konkursu przyjęliśmy na siebie zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo.

Do zadań konkursowych należało:

1. Przeprowadzenie ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”?
  2. Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły – zorganizowanie apelu, przedstawienia teatralnego, wykonanie plakatu.
  3. Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”.
  4. Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel.
  5. Przeprowadzenie Dnia Wolontariusza w szkole, według własnego pomysłu.
  6. Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim.
  7. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: „Pomaganie jest fajne!”.
  8. Przeprowadzenie pogadanek w klasach przez pedagoga szkolnego, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania.
  9. Przeprowadzenie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole np. „Poczytaj mi kolego”, pomoc w nauce, podczas dyżurów na przerwach itp.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej – uczniom, nauczycielom i rodzicom udało się wspólnie zrealizować zadania konkursowe i zdobyć CERTYFIKAT.

Zapraszamy do galerii z realizacji poszczególnych zadań

S.K. | 18.04.2018