Współpraca z PAN – wizyta w Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borówcu

W dn. 13.10.2017r., w ramach szkoleń, byliśmy w Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borówcu, który jest częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Obserwatorium to prowadzi lokalne i globalne badania geodynamiczne. Dr Paweł Lejba, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN opowiedział nam, jak wyglądają różne badania, które umożliwiają udział w wyznaczaniu m.in. ruchu obrotowego Ziemi, wyznaczaniu pola grawitacyjnego Ziemi, wyznaczaniu poziomu mórz i oceanów, udoskonalaniu teorii ruchu satelitów.

Stąd w najbliższym czasie będziemy organizować wycieczki tematyczne do Borówca oraz do Instytutu PAN w Poznaniu, bo dla nas zdobywanie wiedzy jest rzeczą priorytetową, bo propagujemy nauczanie holistyczne. Uczniowie będą zatem uczestnikami konferencji naukowych, będą mogli zwiedzić stację laserową, gdzie obejrzą jedyną w Polsce stację wykonującą laserowe obserwacje sztucznych satelitów Ziemi, laserów i największego w tej części kraju teleskopu, będą świadkami wykładu na temat sztucznych satelitów Ziemi (SSZ). Podczas prelekcji w obserwatorium zostanie omówione m.in. wynoszenie obiektów na orbitę, zastosowanie SSZ, zagrożenia wynikające z zaśmiecania przestrzeni kosmicznej, znaczenie stacji laserowych w kontekście SSZ.

M. W.

Dyrekcja Szkoły SP6 | 16.10.2017