Informacje

Lekcje otwarte w Szkole Podstawowej nr 6

 

Lekcje otwarte w Szkole Podstawowej nr 6

 

Celem lekcji otwartej jest współpraca pomiędzy nauczycielami, co sprzyja wymianie osobistych doświadczeń i pozwala wzbogacić warsztat metodyczny każdego z nas. W ten sposób można uzyskać wymierne korzyści w postaci na przykład nowych pomysłów na prowadzenie zajęć. W ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z innymi nauczycielami w dn. 10.10.2017r. przeprowadzono taką lekcję otwartą z języka polskiego w kl. 5d na temat tradycji i współczesności na kanwie „Pana Tadeusza”. Gośćmi zajęć były: Pani Dyrektor - Hanna Czajkowska i Pani Wicedyrektor - Beata Pytlak oraz panie z biblioteki szkolnej.

Poprzez organizację takich przedsięwzięć, ważne jest osiągnięcie efektów dla ucznia, nauczyciela oraz dla szkoły. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli stworzone możliwości do współdziałania w grupie rówieśniczej, wyrażania swoich opinii i myśli na temat tradycji i historii poloneza (rozumianego jako tańca narodowego). Zrozumieli również, czym jest grzeczność dziś i w jaki sposób opisał ją Adam Mickiewicz w księdze I „Pana Tadeusza”. Dzięki zaś otwartej formie zajęć mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed innymi nauczycielami, „serwując” odpowiednie dla XIX wieku posiłki, nazywając je odpowiednio oraz pokazując, na czym polega bycie kulturalnym w dzisiejszych czasach.

Współpraca pomiędzy nauczycielami sprzyja wymianie osobistych doświadczeń i pozwala wzbogacić warsztat metodyczny każdego nauczyciela, tak obserwującego zajęcia, jak i prowadzącego je. W ten sposób można uzyskać wymierne korzyści w postaci nowych pomysłów na prowadzenie zajęć. A dzielenie się doświadczeniem i wiedzą jest podstawową funkcją każdej szkoły. Korzyści z tego wypływające podnoszą jakość pracy naszej placówki, tworząc przy tym miłą serdeczną atmosferę. Poza tym dzięki tematyce, jaką wybrałam na zajęcia otwarte szkoła kształtuje postawy poszanowania dla drugiego człowieka, podejmuje odpowiednie kroki w celu utrzymania tradycji, jaką jest dobrze pojęta – już w czasach Mickiewicza - polska gościnność.

 

PAN TADEUSZ

M. W.

Dyrekcja Szkoły SP6 | 15.10.2017