90-lecie Mazurka Dąbrowskiego jako hymnu narodowego Polski - projekt edukacyjny

Przez 3 dni kwietnia (3-5) budynek Szóstki rozbrzmiewał dźwiękami Mazurka Dąbrowskiego - z okazji 90-tej rocznicy uchwalenia go hymnem narodowym Polski postanowiliśmy zadbać o większą świadomość młodych Polaków. W tym czasie dokładnie przypomnieliśmy sobie tekst hymnu - i to w obu wersjach: tej oficjalnej i tej oryginalnej (Pieśń Legionów Polskich we Włoszech). Pochyliliśmy się nad tekstem, rozmawialiśmy o historycznych postaciach w nim występującym, dowiedzieliśmy się też wiele o Józefie Wybickim - jego autorze. Analizowaliśmy historię powstania tej patriotycznej pieśni i stworzyliśmy mundury legionistów. Młodsze klasy bawiły się na I Olimpiadzie Wolności i Radości - w końcu wielkie wydarzenia sportowe sprzyjają temu, by wspólnie śpiewać hymn! Uczniowie ze starszych klas udali się na wycieczkę do Krypty Zasłużonych Wielkopolan - miejscu wiecznego spoczynku Józefa Wybickiego i miejscu przechowywania serca generała Dąbrowskiego. Ostatniego dnia spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym apelu: odśpiewaliśmy hymn w pełnej wersji - pięknie brzmieliśmy! Był to też czas prezentacji naszych Legionistów oraz nagrodzenia uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z quizem nt. wiedzy o hymnie. Po apelu przyszedł czas na ostatnie wydarzenie - wspólne biało-czerwone zdjęcie całej społeczności Szóstki.
Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólną pracę podczas projektu

S.K. | 07.04.2017