Informacje

WYGRAJ ŻYCIE DZIĘKI MARZENIOM

 

 

„WYGRAJ ZYCIE DZIĘKI MARZENIOM”

O niezapomnianym spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi – paraolimpijczykami w szóstce w Poznaniu, którzy są

na szóstkę!

 

 

W dn. 6 października 2017r. do Szkoły Podstawowej nr 6 im. H. Cegielskiego z Oddziałami Integracyjnymi przyjechali wspaniali goście - paraolimpijczycy – wielokrotni Mistrzowie Świata i Europy w szermierce na wózkach: Pan Stefan Makowski, Pan Grzegorz Pluta i Pan Rafał Treter. Spotkanie miało na celu integrację, odkrycie radości z realizacji swoich pasji życiowych oraz profilaktykę zachowań niebezpiecznych. Goście mówili o tym, jakich zachowań należy unikać, aby nie doszło do wypadków kończących się niepełnosprawnością. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie osób niepełnosprawnych ale też, że dzięki sportowi można spełniać swoje marzenia.

Ten warsztat udało się zorganizować dzięki Fundacji Akademii Integracji i jej programowi „Wygraj życie dzięki marzeniom”, który jest finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Goście mówili o swoich pasjach, walce z samym sobą i chęci życia. I tak:

Pan Stefan Makowski ma na swoim koncie szereg zdobytych medali, m.in. na igrzyskach paraolimpijskich, mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Mówi: „Zamknięcie w wirtualnym świecie to jeden z głównych problemów dzieci i młodzieży” – (…).  „Realizacja pasji nie musi oznaczać przeprowadzki, dzieci mogą robić wiele fajnych rzeczy w swoich miejscowościach, wspólnie z kolegami. Mogą robić rzeczy, które sprawią im radość, satysfakcję i pozwolą uwierzyć, że niepełnosprawność nie zamyka im wszystkich możliwości…  „Szermierka, oprócz tego, że jest sportem walki, składa się z różnego rodzaju ćwiczeń, podczas których w czasie bezpośredniego kontaktu dzieci uczą się koncentracji. Poprzez ćwiczenia pobudzają receptory w mózgu. Dla dzieci chorych neurologicznie szermierka nie może być sportem wyczynowym, ale jest dla nich dostępna jako forma rehabilitacji”.

Pan Grzegorz Pluta to złoty medalista indywidualnie w szabli podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r.

Pan Rafał Treter to brązowy medalista w szpadzie kat. A.  Goście opowiedzieli nam, w jaki sposób oni stali się osobami niepełnosprawnymi, przestrzegali  młodych ludzi przed niebezpiecznymi sytuacjami mogącymi narazić ich na utratę zdrowia czy życia, jak eliminować niebezpieczne sytuacje ze swojego życia i jak im zapobiegać, jak zmienić sposób postrzegania niepełnosprawnych – zwykłych - niezwykłych ludzi z marzeniami, sukcesami i pasjami.

Elementem dodatkowym warsztatów dla uczniów była  możliwość wzięcia udziału  w mini turnieju szermierki na wózkach. Uczniowie mogli wcielić się w rolę osoby niepełnosprawnej. Widząc zaangażowanie i radość naszych uczniów odniosło się wrażenie, że zatarła się bariera sprawny – niepełnosprawny, o czym świadczą poniższe wybrane relacje uczniów i nauczycieli:

„Byliśmy pod ogromnym wrażeniem walki i uporu, z jakim parapolimpijczycy muszą się spotykać każdego dnia”.„Nam jest łatwiej – mówił po spotkaniu jeden z uczniów kl. 4 b – już nie będę biegał jak szalony, będę grzeczny, nie chcę skończyć na wózku…” – te słowa świadczą o tym, że lekcja z paraolimpijczykami okazała się znakomitą puentą życiową dla niejednego ucznia.

 „Najmłodsi uczestnicy spotkania byli pod wrażeniem, wrócili pełni pytań i różnych emocji” – podała nauczycielka - P. M. Hejna. „Chciałam bardzo podziękować za dzisiejsze spotkanie z paraolimpijczykami! Alicja cały dzień o tym opowiada, bardzo to przeżyła - w sensie pozytywnym; myślę, że spotkanie dało jej sporo do myślenia, takie akcje są bardzo cenne” – podał jeden z rodziców – P. A. Stachowiak - nigdy nie warto się poddawać. Córka mogła na własne oczy zobaczyć ludzi z prawdziwą pasją, realizowaną mimo wszystko. Są to ludzie, których na co dzień nie mamy okazji spotkać, a misją szkoły powinny być właśnie takie wydarzenia” - w SP 6 tak jest.

 

Była to niezapomniana dla naszych uczniów lekcja tolerancji, integracji, nauki o drugim człowieku.

M. W. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dyrekcja Szkoły SP6 | 07.10.2017