Tajniki dobrych manier z Małgorzatą Musierowicz

Uczniowie kl. 4a i 4b przygotowali lekcję, podczas której w formie dramy zaprezentowali fragment z książki naszej poznańskiej pisarki – Pani Małgorzaty Musierowicz „Szósta klepka”.

Savoir-vivre nie musi kojarzyć się z nudną i staroświecką etykietą, o czym można było     się przekonać na jednej z lekcji języka polskiego. Uczniowie, za pomocą metody dramy,  stworzyli  obraz  rodziny, która mimo konfliktów potrafi się wzajemnie wspierać w trudnych chwilach i pokazali, że więzi rodzinne to prawdziwy skarb, dający człowiekowi poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

Pojawiły się zatem w ich scence takie postaci, jak: mama – jako dbająca o ład i porządek w domu, ojciec – gospodarz domu, babcia i dziadek – jako seniorzy, którym należy się szczególny szacunek podczas wspólnych spotkań rodzinnych, nie zabrakło również sióstr i braci.

Poprzez takie zabawne przykłady i praktyczne porady wprowadziłam uczniów w tajniki dobrych manier. Pod koniec lekcji zwróciliśmy uwagę, jak podczas różnych uroczystości w gronie najbliższych zachować się kulturalnie, a więc: Kto pierwszy wita gości? Kto odsuwa krzesło przy stole gościom? Kto pierwszy siada do stołu? W jaki sposób należy rozmawiać w gronie rodzinnym? Jak przygotować stół na tę okoliczność?

M. W.

Dyrekcja Szkoły SP6 | 01.11.2017