Pływanie w Szóstce

Szkoła Podstawowa nr 6 z oddziałami integracyjnymi im. H. Cegielskiego w Poznaniu jest jedną z kilku placówek oferującą rozwijanie pasji sportowych, m.in. pływania. W naszej szkole uczniowie z predyspozycjami sportowymi mogą z powodzeniem rozwijać swoje umiejętności
i utrzymywać wysoką sprawność fizyczną dzięki treningom w klasach o profilu pływackim. Szkolenie jest  prowadzone w klasach I-VIII. Głównymi celami, którym podporządkowane jest trenowanie pływania w „Szóstce” jest zapewnienie wszechstronnego przygotowania sprawnościowego, harmonijny rozwój oraz nauczenie i doskonalenie umiejętności pływackich. Młodzi sportowcy są oswajani z dyscypliną, zasadami grzeczności oraz przestrzeganiem etyki sportowej.

Szkoła jest związana z nauką pływania już od 7 lat. W tym roku zajęcia na basenie ruszyły z dniem 16 września.  Pierwszaki po raz pierwszy zmierzyły się z nauką pływania, natomiast ich starsi koledzy rozpoczęli doskonalenie poznanych już stylów pływackich. Tegoroczny nabór do klasy sportowej o profilu pływackim, odbył się 1 marca 2019. Pływacy zmierzyli się z próbami sprawnościowymi na lądzie oraz w wodzie (https://sp6.poznan.pl/o-szkole/rekrutacja-2016-2017/).

Obecnie program nauki i doskonalenia pływania realizowany jest w 7 klasach sportowych. W zależności od poziomu kształcenia dzieci realizują od 3 do 6 godzin treningów pływania na basenie w tygodniu. Treningi odbywają się na Termach Maltańskich w godzinach porannych lub popołudniowych. Sportowcy poza zajęciami w wodzie uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego, na których poza ćwiczeniami podnoszą swoją sprawność motoryczną pod kątem pływania w wodzie. Pływacy mają zapewniony transport na treningi pod opieką trenerów lub nauczyciela ze szkoły.

Nasza szkoła posiada własny sprzęt sportowy, dzięki któremu treningi są ciekawe, a ich efektywność zdecydowanie wyższa. Do dyspozycji młodych adeptów pływania przeznaczone są łapki pływackie, deski, „ósemki”, płetwy, gumy, piłki oraz zabawki do nurkowania. Dzieci i młodzież na zawodach reprezentują szkołę w koszulkach sportowych z logo szkoły.

Szkoła pozostaje we współpracy z Fundacją AWF, w ramach programu "Nauka pływania dla dzieci i młodzieży z terenu miasta Poznania" realizowanego na zlecenie Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania oraz w ramach projektu "Umiem Pływać" na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Dzieci z klas drugich i trzecich uczęszczają na zajęcia nauki i doskonalenia pływania prowadzone przez instruktorów pływania na Termach Maltańskich. W ciągu roku szkolnego w naszej placówce odbywają się wewnątrzszkolne Zawody Mikołajkowe oraz Zawody o Puchar Dyrektora. W kwestii dofinansowania zawodów pływacy zawsze mogą liczyć na radę rodziców.

Trenerzy oraz instruktorzy Szóstki w roku szkolnym 2019/2020
Hanna Cerajewska
Zuzanna Jóźwicka
Hanna Maciejewska (koordynator zajęć na pływalni)