"Patriota, cnoty wzór..."

Dzień Patrona - 30 listopada 2017r., godzina 9.00, hol szkoły zapełnia się uczniami i nauczycielami, przeważa kolor biały, granatowy, czarny… Jest odświętnie.

Na zaproszenie prowadzącej uroczysty poranek poczet sztandarowy wnosi sztandar szkoły. W jego centrum, w laurowym wieńcu widnieje napis wyszyty złotymi literami: „Patriota, cnoty wzór”.

To słowa z hymnu szkolnego; napisała je przed laty nauczycielka jęz. polskiego - Czesława Kozielczyk. Brzmią one zawsze podniośle, niosą pochwałę organicznikowskiego działania, niezłomnej i nieustępliwej postawy wobec przeciwności, pochwałę służby ojczyźnie.

Aby społeczność uczniowska „Szóstki” nie zapomniała, a jednocześnie uczciła swego Patrona, po spotkaniu w holu ruszyła do swoich pracowni…

W klasach młodszych uczono się właśnie hymnu szkolnego, wykonywano medale okolicznościowe, pojazdy rodem z fabryki Cegielskiego, albumy pamiątkowe. Starsze klasy przygotowywały kalendaria życia H. Cegielskiego w formie plakatów, plakaty „Hipolit Cegielski prywatnie, jako naukowiec, jako przedsiębiorca”, w klasach VII natomiast powstawały listy do Patrona.

Rezultaty pracy uczniowskiego i nauczycielskiego działania można zobaczyć na antresoli, w holu szkoły.

Iwona Deszczyńska

S.K. | 01.12.2017