Na deskach bibliotecznego teatru

Biblioteka to jedno z najważniejszych miejsc w szkole. Można tutaj poczytać, zapoznać się z książkowymi nowościami, pouczyć się, odpocząć od zgiełku... Czy jednak uwierzycie, że również tu można obejrzeć spektakl teatralny? W Szkole Podstawowej nr 6 w Poznaniu – tak!

Okazja ku temu nadarzyła się w czwartek, 30 listopada.  Jaki był powód jesiennego spotkania? Święto przypadające 16 listopada, czyli Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Tolerancja – to brzmi dumnie! To akceptacja, szacunek, zrozumienie dla odmienności, która sprawia, że każdy z nas jest wyjątkowy.

Uczniowie klas trzecich i czwartych udowodnili, że rozumieją znaczenie tych pojęć. W przedstawieniu pt. „Dla kogo ta piłka?”, wystawionym pod kierunkiem p. M. Drzewieckiej, pokazali, że problem nietolerancji może dotyczyć każdego   z nas – również tych najmłodszych. Niejednokrotnie bowiem odrzucamy osoby słabsze, niepełnosprawne, mające zainteresowania różne od naszych, choć to   z całą pewnością nie powód, by skazywać je na wykluczenie!

Zgromadzonym tego jesiennego popołudnia w bibliotece szkolnej nauczycielom, rodzicom, dziadkom i kolegom młodzi aktorzy podarowali odrobinę uśmiechu, humoru, ale i zadumy nad tym, co ważne. Spektakl dotykał także kwestii wolontariatu, tak akcentowanej w murach „szóstki”. Chcąc zatem zmieniać świat i ludzi wokół nas, zacznijmy od siebie, ponieważ naprawdę niewiele potrzeba, aby niechęć czy obojętność zastąpiły ciepło i życzliwość.

S.K. | 03.12.2017