Konkurs recytatorski "Zimowe Poezjobranie"

Panująca obecnie jesień odznacza się kapryśną pogodą – słabymi przebłyskami słońca, przejmującym chłodem i nieprzyjemnym deszczem oraz bogactwem kolorów, ale sprzyja także zadumie, refleksji i przypomina o zbliżającej się zimie. Dlatego warto ten okres ubarwić również chwilą poezji i do tego zachęcono uczniów klas 1-3 we wtorek, 14 listopada.

Właśnie tego jesiennego popołudnia najmłodsi członkowie szkolnej społeczności zmierzyli się z utworami Agnieszki Frączek, która patronuje tegorocznej edycji konkursu recytatorskiego „Zimowe Poezjobranie”. Zaprezentowali m.in. „Krówkę”, „Na dworcu”, „U sąsiadki” i „Pan Gniewosz się gniewa”. Nie było to łatwe zadanie. Aby mu sprostać, należało najpierw nauczyć się wybranego wiersza na pamięć, następnie pokonać tremę i wyrecytować go przed nie lada audytorium – przed nauczycielami bibliotekarzami, wychowawcami klasy 1 i 3 oraz pozostałymi 26 uczestnikami!

Nie ulega wątpliwości, że różnorodność cechowała zarówno nastrój i tematykę tekstów, jak i emocje towarzyszące ich deklamacji – wesołość, pogoda, poczucie humoru, ekspresja i chwila zadumy. Gdzie można było zebrać podobne morze uczuć, jeśli nie w bibliotece! Nauczyciele z uwagą wysłuchali każdego recytatora, oglądali mimikę i gestykulację oraz stroje podkreślające charakter wierszy. Oceniając dykcję, interpretację i ogólny wyraz artystyczny, ostatecznie wyłonili zwycięzców w trzech kategoriach:

Klasy I:
I miejsce – Maria Sułkowska 1a
II miejsce – Kinga Pech 1e
III miejsce – Weronika Matysiak 1c, Martyna Pyrda 1e, Małgorzata Zdanowicz 1a

Klasy II:
I miejsce – Elena Filipiak 2b
II miejsce – Blanka Lewandowska 2b
III miejsce – Nadia Pięta 2a

Klasy III:
I miejsce – Julia Gadacz 3h
II miejsce – Lena Paprzycka 3h
III miejsce – Tomasz Późniak 3d, Tomasz Wyszkowski 3d

Zdobywcy pierwszego miejsca w każdej kategorii wiekowej będą reprezentować naszą szkołę 6 grudnia podczas międzyszkolnego etapu poetyckich zmagań w Szkole Podstawowej nr 25 w Poznaniu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

S.K. | 17.11.2017