KIBICUJ BEZPIECZNIE

Nasza szkoła, jako jedna z trzech szkół podstawowych w Poznaniu, ma zaszczyt uczestniczyć w projekcie KIBICUJ BEZPIECZNIE realizowanym przez Urząd Miasta Poznania i KKS Lech Poznań. Uczniowie klas siódmych zostali wyróżnieni i otrzymali możliwość wzięcia udziału w sztandarowym programie Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM oraz Działu Bezpieczeństwa KKS Lech Poznań.

Celem projektu jest popularyzacja zasad kulturalnego i bezpiecznego kibicowania oraz propagowanie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa imprezy masowej. Uczniowie poza wiedzą teoretyczną, którą przekazują im wykwalifikowani w swoich dziedzinach eksperci, mają okazję obejrzeć mecz Lecha Poznań i przekonać się, jakie zadania mają służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas tak dużej imprezy. Innowacyjność projektu opiera się na pracy z młodzieżą w zakresie promowania prawidłowych postaw społecznych eliminujących zachowania agresywne oraz propagowanie zasad fair-play, a tym samym uczenie kulturalnego uczestnictwa w wydarzeniach sportowych i nie tylko poprzez udział w zajęciach na terenie szkoły oraz na INEA Stadionie.

25 października  br. uczniowie klas 7a i 7e uczestniczyli w pierwszym spotkaniu z koordynatorem stewardów Strefy ZERO KKS Lech Poznań. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, kiedy i jak powstała idea stewardingu, jak wygląda zabezpieczenie meczu piłki nożnej i innych imprez masowych, jakie przepisy regulują organizację imprez masowych oraz jaka jest odpowiedzialność prawna uczestników sportowej imprezy masowej. Po zakończonym spotkaniu najbardziej aktywni uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę stewardów i pilnować bezpieczeństwa na korytarzach podczas długiej przerwy. Ponadto, uczniowie ci otrzymali w nagrodę plakaty z autografami piłkarzy Lecha Poznań. 15 października w spotkaniu uczestniczyć będą klasy 7b, 7c i 7d. Kolejnym etapem jest spotkanie z psychologiem nt. psychologii tłumu. Zajęcia  obejmować będą  analizę tłumu, ze zwróceniem szczególnej  uwagi na zagrożenia i  emocje towarzyszące człowiekowi w panice. Omawiane będą konsekwencje wynikające z  rozproszenia odpowiedzialności poprzez ukazanie wpływu innych na nasze zachowanie w sytuacji zagrożenia. Ważnym elementem zajęć będzie kształtowanie prawidłowego zachowania podczas imprezy masowej: co zrobić, by nie wpaść w panikę oraz jak bezpiecznie wyjść z tłumu. Na terenie szkoły odbędzie się również spotkanie z policją i  ze strażakami. Uczniowie uczestniczyć będą również w wycieczce na INEA Stadion oraz w meczu piłki nożnej Lech Poznań-Cracovia (9 grudnia br.). Po zakończeniu całego projektu (w grudniu) odbędzie się etap szkolny konkursu, w którym wytypowanych zostanie 5 osób, które będą reprezentować naszą szkołę w finale konkursu w Urzędzie Miasta. Życzymy powodzenia!

Iwona Jachnik

Dyrekcja Szkoły SP6 | 01.11.2017