Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - działania biblioteki

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” (Mikołaj Rej)

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów Uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 roku zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Szerzenie wiedzy na temat języka ojczystego wśród dzieci i  młodzieży to niezwykle istotna sprawa, by poznawały wartości i piękno naszego narodowego dziedzictwa. Dlatego 20 lutego  czytelnia naszej  biblioteki  gościła klasę 6E wspólnie z nauczycielem języka polskiego. Uczniowie podczas zajęć korzystali z bogato wyposażonego księgozbioru podręcznego i z wielkim zainteresowaniem wykonywali zadane ćwiczenia językowe.

Warto pielęgnować język ojczysty!

S.K. | 21.02.2019