Informacje

Edu-arctic - pierwsza lekcja on-line

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

 

W ramach projektu Edu-arctic chętni uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w pierwszej lekcji on-line.

 

            W tym celu w dn. 17.11.2017r. uzyskaliśmy z Panią Dyrektor połączenie z polskimi stacjami badawczymi  i uczestniczyliśmy w lekcji on-line „Turyści w stacji polarnej”.  Lekcja o polskich stacjach badawczych w Arktyce i Antarktyce prowadzona była w języku polskim. Podczas zajęć przenieśliśmy się na chwilę na Spitsbergen i Wyspę Króla Jerzego, gdzie znajdują się dwie całoroczne polskie stacje polarne należące do Polskiej Akademii Nauk.

Polska Stacja Polarna Hornsund należąca do Instytutu Geofizyki PAN znajduje się ok. 3 tys. kilometrów na północ od Warszawy. Natomiast druga placówka, Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, to już ponad 14 tys. km i druga półkula świata, na której podobno wszystko się dzieje do góry nogami :)

W czasie tej lekcji dowiedzieliśmy się, czy i jak można odwiedzić dwie polskie stacje badawcze, jak wygląda obsługa ruchu turystycznego, jakie są plusy i minusy takich wizyt, jakie są regulacje dotyczące odwiedzin turystów w stacji oraz kogo można spotkać. O tym opowiedziała nam Pani Dagmara Bożek-Andryszczak, członek dwóch polskich wypraw polarnych: na Spitsbergen i na wyspę King George, która w ciekawy i dostępny sposób omówiła m.in. rolę turystyki w stacjach badawczych. 

 

W listopadzie będziemy jeszcze uczestniczyć w dwóch tego typu lekcjach: o zorzy polarnej oraz dowiemy się, jakie tajemnice kryją w sobie wnętrza lodowców. Ciekawi jesteśmy, jakie tematy niosą ze sobą kolejne miesiące z Edu-arctic….

 

Poniżej zdjęcia stacji badawczych ze strony Edu-artcic: http://www.kbp.pan.pl/pl/polskie-stacje-polarne

 

M. W.

Dyrekcja Szkoły SP6 | 17.11.2017