Informacje

Dzień Głośnego Czytania

 

Z pewnością wielu z nas zna to hasło: „Cała Polska czyta dzieciom”. Realizowany przez naszą szkołę w tym roku „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” stanowił znakomitą okazję, by w ramach obchodzonego 24.10.2017 Dnia Głośnego Czytania zamienić to zdanie na „Cała szóstka czyta dzieciom”. Panująca w bibliotece cisza oraz magiczna atmosfera stworzona przez literaturę uzyskaną z Programu sprzyjały temu, by miejsce to przemieniło się w niezwykłą krainę. Uczniowie odwiedzający nas wraz z nauczycielami mieli okazję znaleźć się w sielskim Bullerbyn czy na ulicach Nowego Jorku, a to nie zdarza się często! Ilekroć bierzemy do ręki jakiś utwór, możemy – wraz z nim – na skrzydłach wyobraźni przenieść się na bezludną wyspę, do Nibylandii lub do Chin.

Dzieci z klas: 2b, 3h, 4e, 4f, 5a, 6b, 7a, 7b ,7c skorzystały z tego zaproszenia! Podczas wyjątkowego kwadransa nasi goście mogli zaprezentować swoje preferencje czytelnicze, umiejętność właściwego zachowania w bibliotece, a także uważnego słuchania i – przede wszystkim… głośnego czytania! Jak miałyśmy szansę się przekonać, wbrew pozorom – to wcale nie taka łatwa sztuka! Wybór odpowiedniej lektury należy do trudnych zadań, a co dopiero zajęcie miejsca na forum i oddanie głosem treści powieści czy bajki przed kolegami, koleżankami i wychowawcą! Na pewno wymaga to odwagi, ładnej dykcji, donośnego głosu i tego czegoś, co porwie słuchaczy.

Z jakimi tytułami mierzyli się uczestnicy dzisiejszej uroczystości bibliotecznej? Oto one:Jay Asher „Trzynaście powodów”; Grzegorz Kasdepke „Mity dla dzieci”; Irena Landau „Superdziadek”; Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”; Andrzej Maleszka „Bohaterowie Magicznego drzewa. Porwanie”; Kristina Ohlsson „Szklane dzieci”; Dorota Schrammek „Niepełka”; Adam Wajrak „Lolek”.

Mamy nadzieję, że ten październikowy wtorek nie będzie stanowił wyjątku, tylko – podobnie, jak wszystkie imprezy czytelnicze – zachęci Was do regularnych wizyt w bibliotece szkolnej. Ponieważ to tutaj możecie wypożyczyć powieści, baśnie i inne książki – zarówno do głośnej – jak dziś, jak i cichej, bardziej kameralnej lektury. Gdyż każdy kontakt z książką nas wzbogaca – i w gronie przyjaciół albo w towarzystwie klasy lub w zaciszu własnego pokoju. 

Nauczyciele bibliotekarze

S.K. | 26.10.2017